Venedik Karnavalı

İtalya – Venedik

Öyle bir karnaval düşünün ki sizi bu çağdan alıp 11.yy’a, La Serenissima’ya ışınlıyor. La Serenissima’nın kelime anlamı gibi bir anda kendinizi mutlu ve huzurlu bir mekanda buluyorsunuz. Genelde Şubat ayına denk gelen Venedik karnavalı (Carnevale di Venezia) 11. Yüzyıldan, bilinen tarihiyle 1268 yılından beri her sene kutlanıyor. Peki bu karnaval neden düzenleniyor diye merak edenlerin sorusunu hemen cevaplayalım, evet yine karşımıza Paganizm çıkıyor. Çok kısa Paganizm’e değinecek olursak; öncelikle Pagan kelimesi Latince kökenli paganus yani kırsal sözcüğünden türemiştir. Aslında Paganizm bir din değil inanç biçimdir ve temeli kadim doğa dinlerine uzanır. Venedik karnavalının temelleri de Pagan kültüründe sıkça karşılaştığımız ritüellerden birine, baharı karşılama kutlamalarına dayanıyor.

Öncelikle şunu hemen belirtelim, baharı karşılamak dedik ama hava kesinlikle karnaval döneminde çok soğuk oluyor, mutlaka yanınıza kalın kıyafetler götürün bizden söylemesi. Venedik karnavalı dünyaca ünlü 10 karnavaldan birisi olduğu için sizi Venedik’te inanılmaz bir kalabalık bekliyor olacak, buna önceden hazırlıklı olun. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama insan trafiğinden iki adımlık sokağı 20 dakikada geçememe olasılığınız çok yüksek. Bu arada karnaval döneminde oteller hem çok pahalı hem de yer bulmak çok zor, onun için tarihleriniz önceden belliyse oteli sakın son dakikaya bırakmayın.

carnaval fotoVenedik karnavalına gidip Venedikliler’in ulusal mirası maskelerini takmamak olmaz, sokak aralarında özellikle Rialto köprüsü civarında bulabileceğiniz hediyelik eşya satan dükkanlardan Venedik’e özgü maskenizi aldıktan sonra karnaval ruhunu yaşamak için kendinizi San Marco meydanına atabilirsiniz.

Piazza San Marco’ya geldiniz, festivalin ruhunu tüm benliğinizde hissediyorsunuz, genci yaşlısı herkes maskeleriyle fotoğraf çektiriyor, yüzlerde gülümsemenin eksik olmadığı bu büyüleyici mekanda soğugu azıcık hissetmeye başlarsanız hemen kendinizi dünyadaki en eski cafe unvanıyla ünlenmiş Caffè Florian’nın içine atabilirsiniz (Piazza San Marco, 57, 30124 Venezia, İtalya) 1720 yılında kurulmuş olan bu eşi benzeri olmayan mekan sizi geçmişin derinliklerine çekmek için hazır bir şekilde sizi bekliyor.

venedik festivalVenedik Karnavalı Volo dell Angelo “Melek Uçusu” ile başlayıp Martedi Grasso ile son buluyor. Melek Uçusu bundan bir kaç yıl öncesine kadar “Tük Uçuşu” olarak biliniyordu, sebebi bir rivayete dayanıyor, 1500’lü yıllarda Osmanlı kökenli bir akrobat maharetini göstermek için geldiği geminin yelken direğinden San Marco Bazilikası’nın çan kulesine gerdiği bir halatın üzerinde yürür ve sonrasında Venedik Dükü’nü selamlar, bu gösterisinden sonra Venedik Dükü kendisini bir kese altın ile taçlandırır ve o günden beri bu gösteri Venedik karnavalının vazgeçilmezi olur.

Meleğin Uçusu’nun yanı sıra karnaval boyunca bir dizi etkinlikler sürüyor, günde iki defa “En İyi Maske” yarışması İtalyanca adıyla “La Maschera Piu Bella” yapılıyor, eğer maskenize ve kostümünüze güveniyorsanız bu yarışmaya mutlaka katılmalısınız. Kartalın Uçuşu olarak bilinen Il Volo dell’Aquila karnavalın ikinci Pazar günü yapılıyor. Gece boyunca süren konserler, balolar ve yemeklerle karnaval hayatınızda unutmayacağınız bir anı olarak kalıyor. Tatilinizin tarihlerini belirledikten sonra mutlaka karnaval ajandasına bakmayı unutmayın. Gidecek olanlara şimdiden iyi tatiller,

http://www.venice-carnival-italy.com/

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın