Uyku Eğitiminde Farklı Bir Yöntem

UYKU EĞİTİMİNDE FARKLI BİR YÖNTEM

Uyku eğitimi bilmeden bebeğim ile geçirdiğim 10 aydan sonra anladım ki anneyi en çok yıpratan şey uykusuzluk. Bebeğin doğumundan itibaren bebekle birlikte hediye olarak geliyor uykusuzluk tüm annelere. Sanki bebeğin bir parçasıymışçasına doğumdan itibaren 4 saat kesintisiz uyuduğumu bilmem ben. Çünkü kızım her 2 olmadı 3 saatte bir emmek istediği için 4-5 saatlik kesintisiz uykuyu bebeğim 10 aylık olana kadar hiç uyuyamadım.

Amerika’da doğumdan sonra odaya gelen emzirme hemşiresi beni uyarmıştı. Bebeği memede uyutmak yok ayaklarını oksa yada gıdıkla. Yanağını sev ama bebek memede uyumayacak demişti. Onu fiziksel olarak uyararak uyandır demişti. O zaman bu söylediği çok saçma gelmişti. Zaten uyumuş bebeği neden uyandırayım ki o uyusun ki bende biraz dinlenebileyim derdindeydim. O zaman hemşire demişti bana başta nasıl giderse öyle devam eder, memeyi emdikten sonra yatağına koyacaksın o kendi kendine uyuyacak…
Ben yapamadım…

Alice i 10 ay boyunca emzirerek uyuttum. Daha doğrusu ağlıyordu emziriyordum ve bebeğim uyuyordu. Olan buydu.

Geceleri 2 saatte bir uyanma beni çok yıprattı.

Uyku Eğitiminde Doktor Desteği

Uyku eğitimi için en sonunda bir gün doktora gittim ve sordum “ ne zamana kadar uykusuz kalacağım uyumayı özledim ben“. Doktor başladı anlatmaya dedi ki artık bebeğin açlıktan uyanmıyor. Özellikle 7-11 ay arası bebekler çok gerçekçi rüyalar görmeye başlıyor ve uyanıyorlar. Kendini sadece meme ile uyutabilen bebek ( bu emzikte olabilir – kucakta sallamakta – ayakta sallamakta ) tekrardan uyku desteğine ihtiyacı oluyor bu emmek ise emmek, sallanmak ise sallanmak. Eğer sen bu döngüyü değiştirebilirseN. Yani bebeğini emzirerek uyutmazsan ve bu döngüyü kırarsan deliksiz uyuyabilirsin dedi.

Eve gittim bebek ve uyku ile ilgili kitapları karıştırdım interneti alt – üst ettim hayır hiçbir yöntem bana ve bebeğime uygun gelmiyordu. Ağlatarak odadan çıkıp dışarıdan bunu dinleyemedim. 2 dakikamı aldı vazgeçmem.

O dönemde Çeşmeye gidip geliyorduk. Yola çıkmadan önce hep dikkat ettiğim şey bebeğimin karnının tok altının temiz olmasıydı. Eğer altı temiz ve karni tok ise asla oto koltuğundan kaldırmadım Alice’i doğduğundan beri. Alice önce arabada emziksiz ve kendi kendine uyumayı öğrendi sadece müzik ile. Daha sonrasında uyku eğitimine karar verdiğimde kendime kendimce bir yol çizdim.

Bebeğimi bırakıp odadan çıkmayacaktım yanında put gibi durmakta bebeğim ile empati yaptığımda hiç benlik değildi.
O aksam rutinini gerçekleştirdim bebeğimi aldım beraber duşa girdik bir güzel yıkadım onu sonra saçlarını kuruttum, şarkı dinleyip oyuncakları ile oynadık.

Uykusu gelince de yanaklarından öptüm ve iyi geceler dileyip yatağına koydum. Bir yandan da arabada müzik ile uyumaya alıştığı için uyku müziğini açtım.

Ağlamaya başladı tabi ki çünkü meme emip uyumaya alışmıştı. ( Arabada uyuduğu birkaç uyku dışında. ) Karnının tok altının kuru olduğunu kendime tekrarlayıp durdum.

Uyku Eğitiminde Kararlılık

Bebeğime uyku eğitimi vermem, uyumasını öğretmem gerekiyordu. Tatlı sesle konuşarak kafasını okşadım yanaklarını öptüm onu seve seve yatmaya ikna ettim dondu durdu daha çok ağladı tatlı tatlı konuşarak annecim bak yanındayım karnin tok altın kuru hadi uyuyalım diye diye yarım saatte uyuttum bebeğimi. Bunları söylerken aynı zamanda kendimi de sakinleştiriyordum sanki. İlk gün kızım uyuduktan sonra çok ağladım çünkü onun ağlaması sinirlerimi çok yıpratmıştı. Eşim imdadıma koşup sakinleştirdi beni. Üç gün gündüz uykularında yine memede uyuttum ama gece uykusuna yatmadan önce yine ayni yöntem ile duştan sonra yatağa koyup müzik ile uyuttum kızımı. Bu sefer 15 dk. da uyudu ve beni çok şaşırttı.

İkinci gün 10 dakikada uyudu ve gece sadece 1 kere uyandı.

Uyku Eğitimi - Anne BebekVe beşinci günlerde gündüzleri de yatağa koyup kafasını severek, yanağını okşayıp, anlatarak uyuttum.
Sekizinci gün artık daha rahat uyuyordu kabullenmişti yanında olduğumu biliyordu ve o uyuyana kadar gitmeyeceğimi onu sevdiğimi ona değer verdiğimi ve hayatta ne zaman desteğe ihtiyacı olur ise orada olacağımın güveni ile uyuduğunu hissediyordum.

Ve Uyku Eğitimi Sonuç Vermeye Başladı..

Artık bebeğim ağlamadan uyuyor.
Yatağa yatıyor dönüp duruyor bazen ayağa kalkıp bana yaklaşıp boynuma kafasını koyup kokumu içine çekip tekrar yatıyor yatağına.
Geceleri sadece 1 kere süt için uyanıyor. Artık 2 saatte bir uyanmıyorum ve sabahları zombie gibi gezmiyorum.
işin en güzel yani onu hırpalayarak değil severek okşayarak empati yaparak öğrettim uykuyu.

“Uyku eğitimi” bir eğitim ise eğer o zaman bebeği hırpalayarak değil başını okşayıp yanağını sevip yataktan almadan sakinleştirerek ama yanında olduğunuzu ona hissettirerek verilmeli bence.

Tüm bebeklere tatlı uykular 🙂

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın