Sosyal medya fenomeni çocuklar

Sosyal medya fenomeni çocuklar

Sosyal medya fenomeni çocuklar

Çağımızın hastalığı olan sosyal medya bağımlılığı en çok çocuklara zarar vermekte. Digital çocuklar olarak adlandırdığımız günümüz çocukları, doğdukları andan itibaren dünyayı kendilerinin çok ötesinde bir hızla algılıyor ve karşılıyorlar. Bu durumla başa çıkmakta zorlanan ebeveynler onların hız ve haz tutkularını doyurabilmek için interneti adeta bir kurtarıcı olarak görmekteler.

Anne ve babalar, faydalarının olduğu kadar zararlarının da olduğu teknolojiyi çocukları sadece oyalamak için değil onları temel yaşamsal faaliyetlere uyumlama, yemek yedirmek, uykuya geçiş vb. Durumlar içinde kullanmaktalar. Zararlı etkilerini özellikle bu evrelerde gösteren teknoloji, çocuklarda bağımlılığa yol açmaktadır.

Yanlış Teknoloji Kullanımı Ne Gibi Bozukluklara yol açar?

Okul öncesi dönemde beyin gelişimi, dikkat ve odaklanma, davranış bozukluklarına yol açan yanlış teknoloji kullanımı ilerleyen dönemlerde ise kişilik gelişimini ve psiko-sosyal gelişimi olumsuz yönce etkilemektedir. 12-16 yaş arası çocuklar duygusal gelişimleri doğrultusunda ailenin etkisinden çıkıp akranlarının etkisine girerler. Bu durum bu yaş çocuklarında kabul görme, onaylanma ve ilgi çekme isteklerinin en yoğun olduğu döneme denk gelir.

Sosyal medya fenomeni olma isteğini tetikleyen bu duygulanımlar, kimlik arayışı içinde olan çocukların ilgi görme, taktir edilme, beğenilme ve onaylanma uğruna kötü alışkanlıklara eğilimlerini artırır. İçinde bulundukları dönemin beğeni sağlayan tüm özelliklerini kendilerine uydurmaya çalışan çocuklar kötü alışkanlıklar kazanmaya çok müsaittirler.

Bu dönemde ailelerin çocuklarını onların gururunu incitmeden takip etmelerinde fayda vardır. Birlikte oldukları saatlerde sohbetler ederek çocuklarının hem beden dilini hemde duygu ve düşüncelerini gözlemleme şansı elde etmelidirler. Çocuklarına bu dönemde dışarıdan daha fazla güven ve sıcaklık göstermeleri, onları anlayıp, iletişim becerilerini güçlendirmeyi başaran aileler dışarıdan gelebilecek zararları önleme şansı edinebilirler. Aileler özellikle çocuğun telefon, tablet ve bunun gibi elektronik araçlarını zaman zaman kontrol ederek, güvende olduklarından emin olabilirler.

İyi Anne Baba Olmak İçin..

İyi anne baba olmakla iyi bir yönetici olmak arasında benzerlikler vardır.

Sabır, güven ve şefkat. Bu üç unsuru aile olmanın gerektirdiği gönül bağını kurarak evlerinde itinayla uygulayanlar çocukluk ve ergenlik dönemini huzurla geçireceklerdir. Çocuk yetiştirirken karşılaşılan kriz dönemlerinde durum yönetimi iyi yapılırsa her kriz bir avantaja dönüşebilir. Aile içinde yaşanan her kriz bir öğrenme fırsatıdır. Ebeveynler bu dönemlerde sabırlı, tutarlı ve sakin kalabilir, çocuğun kendisini ifade etmesine müsade edebilirlerse agresyonunu boşaltmak için bilgisayar oyunları vb. gibi şeylere yönelmeyeceklerdir.

Aile içerisinde sürekli eleştirilen çocuklar interneti daha çok fenomen olma yönünde kullanmayı tercih ederler. Orada kendilerini istedikleri gibi gösterip onu onaylayan ve beğenen bir kitle oluşturarak içi boş bir öz güven sağlarlar. Her yanlış yönelim aile içinde bir doğrunun kaybolmasından kaynaklanır.

Bu süreçte yaşamın telaşlarından sıyrılıp aile bireylerinin birbirlerini görmeleri, fark etmeleri ve dinlemeleri hayat kurtarır.

Aile danışmanı- Oyun terapisti
Nur Altıncezve

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın