Konya’da Antik Bir Rum Beldesi; Sille

sille

Türkiye – Konya – Sille Köyü

Antik dönemde Sylata veya Sylla olarak bilinen Sille köyü Konya’dan 8 km uzaklıkta küçücük, sevimli bir Rum beldesidir. Küçük olmasına rağmen içinde kocaman bir tarih barındıran Sille’ye sabah erkenden varıyoruz. İlk durağımız Sille’deki en eski yerleşim yeri olan Sızma Höyüğü, yapılan araştırmalar bu yerleşim yerinin tarihini MÖ 8-7 yüzyıl Frig uygarlığına dayandırmaktadır. Bir rivayete göre bu dönemde Sille köyü Efes’ten doğuya giden Kral yolu üzerinde bulunuyordu.

MS 4. yüzyılda Bizans’ın başkenti olan İstanbul’dan Kudüs’e giden yol üzerinde bulunan Konya, Kudüs’e giden hacıların uğrak noktası olmuştur. Köyün en önemli yapılarından bir tanesi olan Aya Elenia Kilisesinin kitabesinde bu yapının Büyük Konstantin’in annesi Helene tarafından hac seferi sırasında uğradığı ve kilisenin Sille’ye yaptırılmasına karar verdiği yazılıdır. Küçücük Sille yedi kilisesi ve yedi camisiyle iki dinin huzurunu barındırmaktadır.

1071 yılında Selçuklular’ın Konya’yı ele geçirip başkent yapmalarından sonra Sille’nin önemi daha da artmıştır. Konya’daki Türk hakimiyeti sonucunda Konya’da yaşayan gayrimüslimler Sille köyüne göç etmişlerdir. 3 Temmuz 1097 yılında Sultan I. Kılıç Arslan Konya’ya gelen Haçlı Ordusu yüzünden şehri boşaltmış ve dağlara yerleşmiştir. Bölgeye gelen Haçlı Ordusu bir süre Konya ve civarında kalıp bu bölgeleri talan etmiştir.

1116 – 1118 yılları arasında I. Alexios tarafından Konya’ya yapılan seferin geri dönüşünde Konya ve çevresinde yaşayan bir çok Rum Bizans ordusu ile birlikte İstanbul’a gelmiştir.

1226 yılında Sultan I. Alaeddin Keykubat, Ermenistan seferi dönüşünde bir grup Hristiyan Peçenek Türk’ünü Sille’ye yerleştirmiştir.

Anadolu Selçuklu devletinden sonra Konya ve civarı Karamanoğulları Devleti’nin hakimiyetine gitmiştir. Karamanoğulları ile Osmanlılar arasında yapılan mücadeleler sonunda bölge Osmanlı toprağı olmuştur ve bölgede giderek Müslüman nüfusu artmıştır.

Sille köyünü tarihini dinleyerek gezip yürüyüşümüzü Zaman Müzesinde sonlandırıyoruz. Sille köyü gibi küçücük bu müze adeta bizi zaman yolcuğuna çıkartıyor, adı üzerinde “Zaman Müzesi”. Yolunuz bir gün Konya’ya düşerse görmeden dönmemenizi dileriz.

 Zaman Müzesi 

IMG_2438

Aya Elenia Kilisesi

IMG_2433

IMG_2434

IMG_2436

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın