Sigarayı bırakmak…

1- Sigara içmek yada içmemek

Sigarayı bırakmanın ne demek olduğunu sigara içmeyen insanların anlamasının imkanı yoktur.

Bu sabah uyandığında kahvesini içmeden uyanamayan insanların alışkanlığına benzer biraz ama sigara kahveden çok farklıdır. Sigaranın içindeki maddeler aynı zamanda sizi bağımlı hale getirir, öyle ki yoksunluğunda insanda sinir ve agresiflik yapabilir.

Bir müddet sonra uyanınca aç karnına içilen sigaradan keyif almaya – İçemediğiniz yerlerde huzursuz olmaya – havaalanına ilk girdiğinizde nerede sigara içebileceğinizi sorarken bulursunuz kendinizi..

2-Sigaranın Yararları

Belki size komik gelecek ama sigaranın tek yararı var “sosyalleşmek”.  Ben durup bir düşündüğümde samimi arkadaşlarımdan bazılarını toplantıların balkonunda yada sigara içmek için çıktığım kapı önlerinde ateş isteyerek yada “sigaram birmiş, sizden bir tane rica edebilir miyim” diye sorarak tanıştım.

Bana kattığı tek güzellik budur.

3- Sigaranın Zararları

Size oturup tek tek sigaranın zararlarını saymayacağım. Zaten hepsini her gün yaklaşık sizi sigara içerken gören müdürümüzden bile duyuyorsunuzdur “kızım erken yaşlanacaksın” yada ” ciğerlerine yazık” gibi. Bir müddet sonra bu sözler hiçbir şey ifade etmiyor insan için.. Hep duymaya alıştığımızdan mıdır bilinmez. Benim en önemsediğim zararlarından biri bütçeme diktiği incir ağacıdır – gülücük – . Dağıttığım yada masada unuttuğum yada masadan yürütülen sigara paketlerim ile beraber içtiklerimi hesapladığımda yılda 4.000 TL kadar zararı olduğunu keşfettiğim gün ağzımdan ” sigara çok zararlı ” diye bir cümle döküldü. Evet cüzdanıma dikilen minik bir incir ağacıydı kendisi üstelik sürekli zam yiyen vergi yüzünden fiyatı yükselen bir incir ağacı.

Durum böyle olunca bırakmaya karar verdim.

4- Sigara nasıl bırakılır ?

Bu kısmın çok zor olduğunu düşünmüştüm.

Bu kadar severken sigara içmeyi nasıl bırakacağım diye düşünüyordum içten içe.  Alo sigara bırakma hattını ararken kafamda deli sorular içimi kemiriyor. Neyse aradım konuştuk ufak bir test yaptılar telefonda.

Kaç yıldır içiyorsun ? – Sabah uyanır uyanmaz içer misin ? – Günde ne kadar sigara içiyorsun ? gibi.

Hepsine doğru bir şekilde yanıt verdikten sonra hastanede benim için gün ayırdıklarını. Bağımlılık bölümüne gideceğimi söylediler. Günü geldiğinde bağımlılık bölümünün önündeyim kimliğimi verdikten sonra aldılar içeri. Tonton sevimli bir doktor karşıladı öncelikle sigarayı neden bırakmak istediğimi sordu açık ve net bütçeye zararı yüzünden o parayı tatile ayıracağımı söyledim.

Daha sonra telefonda yapılmış olan testin aynısı ama daha kapsamlısını yapmaya başladı. İçeriden çıktığımda elimde 1 adet reçetem ile sağlık ocağının yolunu tuttum. Orada bana Champix adında bir ilaç verdiler birde kullanım talimatını anlattılar. Söylemeden edemeyeceğim doğum kontrol ilacı gibi bir kutusu var tarih fln yazabiliyorsun öyle ilginç birşey.

Geldik önemli noktaya hemşire bunu kullanırken 2 hafta sigarayı dilediğin gibi iç ama sigara markasını değiştirme dedi ve sigarayı bırakacağım gün olarak 14. günü işaretledi. Ama bırakabilirsen daha öncede bırakabilirsin dedi.

İlaç kullanımında bir sıkıntı yoktu. Sabah kahvaltıdan sonra alıyordum ki midem bulanmasın. Bir tek yan etkisi (ki ben yan etkisinden çok memnundum ) fantastik rüyalar görmen. Bulutların üzerinde uçmak, bilmediğin yerlerde gezmek, araba yarışına fln katılmak gibi çok gerçekçi 3D özellikli rüyalar gördüm yaklaşık 3 hafta boyunca. Neyse sonra azaldı.

11. gün sabah uyanınca canım sigara istedi oturup bir sigara içtim sabahleyin içmem ile mide bulantım öyle bir bastırdı ki kusmak zorunda kaldım. Mide bulantım öğlene kadar devam etti. O günden sonrada bir daha içmedim sigara.

Ama doktoru arayıp anlattığımda ilacı bırakmıyorsun atakların olacaktır önemli olan şuan içmemen değil o ataklarda ne yapacağın dedi. İlacı 1 ay daha kullanıp bıraktım ve birdaha sigara içmedim.

Artık sigara aralarında kendime güzel bir kahve yapıp öyle çıkıyorum kapının önüne böylece eksikliğini de artık hiç hissetmiyorum.

stop-smoking_533x255_163729484

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın