Nevruz Bayramı nedir?

Pagan ve Şaman kültüründen bugüne gelen Nevruz, Kuzey Yarımküre’de yaşayan bir çok ulusun, dört mevsimli (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış) ülkelerin bahar bayramıdır.

Nevruz, yılın değişimi, ilkbaharın gelişinin kutlandığı bir tabiat, ruh ve maneviyat bayramıdır. Baharın ilk günü olan Nevruz günü toprağın ve canlıların uyanışıdır aynı zamanda yeni yılın başlangıcı olarak da kabul edilir.

nevruz türkmenistan

Nevruz’dan önce ev temizleme, halıları yıkama, yeni elbiseler alma, bayram sofrası malzemelerini hazırlama gibi işlerle uğraşılır.Mart ayının ilk günlerinde bayram hazırlığı başlar, pazarlar alıcılarla dolar, kentlerin her yeri renkli lambalarla süslenir, hatta evliliklerin bayramda yapılması bile uğurlu sayılır ve bayram günü “YEDİ S” ile sofralar donatılır.

nevruz sofrası

YEDİ S; Su aydınlık, Sumak bereket, Sarımsak sağlamlık, Semeni ümit, Sirke damak tadı, Sikke varlık, Saat uzun ömrü temsil eder.

Türk kültüründe, kavimleri ve topluluklarında MÖ 8 yüzyıldan günümüze Nevruz bayramı kutlanır, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve Türk takviminde de yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen özel bir gündür.

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın