Mutluluğun formülü

happiness

Formülü var mıdır bu mutluluğun veya bulduğuna inanan ? Grip virüsü gibi çoğalan mutsuzluk hastalığı insanoğlunu sarmışken var mıdır acaba ilacını alabileceğimiz bir dükkan?

Açıkçası bende mutluluğun formülünü bulduğumu iddia edemeyeceğim. Düşünsenize öyle bir dönemden geçiyoruz ki dünya olarak, kaos ve kargaşanın tam ortasında mutluluğu aramaya çalışıyor bütün kalpler. Diyeceksiniz ki eskiden de savaşlar vardı, insanlar açlık, susuzluk çekiyordu… Evet haklısınız ama ulaşılabilirlik bu kadar kolay değildi.

Ulaşılabilirlik!! Hayatımızı etkileyen en önemli kelime, bir bilgiye veya habere, bir insana yada topluluğa ulaşmak nefesimiz kadar yakın bize artık. Hayat bu kadar kolaylaştıkça insanlarda kolaya kaçmaya başladılar ve en ufak bir olumsuzlukla karşılaşınca “Hoş geldin Depresyon”
Psikologlar, kişisel gelişim kitapları, anti depresan ilaçlar başvurulan ilk kaçış yolları. Bir süreliğine size mutluluk sağlayan bu yollar da bir süreden sonra yetersiz kalmaya başlar ve günün sonunda yine kendi benliğinizle baş başa kalırsınız. “Mutluluk içinizde” gibi bir sözle karşınıza gelmeyeceğim ama mutlu olmak için önce ruhunuza saygı duymanız ve iyileştirmeniz gerekli, çünkü ruh bedenin sultanıdır.

Mutluluk beklentilerimizin gerçekleşmesiyle doğru orantılır, şimdilik bu bencilce kavramı bir kenara bırakıp bugüne kadar hayatımdaki en önemli dersleri çıkardığım kitabın bana kattıklarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Asla ümitsizliğe kapılma,
Merhametli olmaktan vazgeçme, her zaman bağışlayıcı ol,
Büyüklük kompleksine kapılıp, egolarının esiri olma,
Kötü sözün keskin bıçak olduğunu unutma,
Çarpık ikili ilişkiler tarafından hayatının esir alınmasına izin verme,
Sözün önemini asla unutma ve sözünde durmamanın hem karşındakini hem de seni mutsuzluğa götüreceğini unutma,
Karşılık beklemeden iyilik yap,
Senden zor durumda olanları hissederek anlamaya çalış, yardım eli isteyenlere sıkı sıkı sarıl,
Yaptığın iyilikleri bir sandığa kitleyip orada unut,
Tek başına mutlu olamayacağını unutma ve çevrenin de mutluluğu için gayret göster çünkü mutluluk paylaştıkça çoğalır,

Reklam

Mutluluğun formülü için 1 yorum

Bir Cevap Yazın