Karneler gerçekte kimlerin???

Karneler gerçekte kimlerin

Her çocuk hayata hazırlanırken ailesinden ilk ayrılma deneyimini okul yolu ile yaşar. Bu başlangıç onun için hem bir travma hem de faydalı bir girişimdir.

Okulun çocuk üzerindeki olumlu etkilerini artırmak için aileden ve evinden ayrılma sürecinin okul ve ailenin işbirliğinde bilinçli bir şekilde yönetilmesi gerekir. Çocuğun buna hazır olmasıyla birlikte anne ve babanında çocuğundan gün içinde ayrı kalmaya hazır olması gerekmektedir.

Aslında her ikisi içinde buradaki can alıcı nokta ilk defa birbirlerinden başka birine güvenecek olmalarıdır. Anne ve baba için çocuklarının kendilerinin dışında birilerinin değerlendiriyor olması, onun bakımı sağlayacak olmaları, tek biricik olduğu ortamdan birden bire sevginin ve ilginin paylaşılması gereken bir ortama geçiş yapması, öz bakımının annenin gösterdiği özen yapılıp yapılmayacağı gibi bir çok soru ve kaygı söz konusu olabilir.

Çocuğunuzun Asıl Başarısı Karne midir?

Çocuk içinse anne ve babasının ona sunduğu maddi manevi olanakların dışına çıkmış olması, onların sevgi ve ilgisinden uzak kalması, yeni birine güvenme alışma süreci onu zorlayabilir. Tüm bunların üstesinden gelip okul hayatını başarıyla devam ettirebilen bir çocuğun okul hayatıyla ilgili öncelikle en büyük başarısı budur.

Eğitim ve öğretim işte bu noktada ayrılması ve farklı değerlendirilmesi gereken iki ayrı kavramdır. Eğitim, ahlak ve karakter gelişimini, manevi değerleri içerirken öğretim ise akademik başarı için gerekli olan bilimsel noktaları içermektedir. Okul bu iki ana tema üzerinden değerlendirilmesi gereken bir yerdir. Çocukların, 1 yıl boyunca her sabah kalkıp, oraya giderek tüm gün boyunca orada uyum içinde kalabilmeleri ve eve dönmeleri de bir başarıdır.

Eğitim noktasında bir sorumluluğu yerine getirebilme becerisidir. Tüm bu temel ve rutin noktalar genelde çok basite alınarak çocukların yalnızca derslerdeki aldıkları notlara odaklanılması onlara yapılan bir haksızlıktır. Ailede başlayıp okulda devam eden eğitimle, okulda başlayıp evde devam eden öğretim süreci sadece çocuğun tek başına üstesinden geleceği süreçler değildir.

Burada öğretmenlerin ve ebeveynlerin de katkıları vardır, olmalıdır. Çocuğun başarı ve başarısızlıklarındaki Süreci şekillendiren ana unsurlar bunlardır. Yıl sonundaki karne yalnızca çocuğun değil öğretmenin ve anne babanın o çocuk için neler yapabildiğinin ve yapamadığının da göstergesidir. Her çocuğun öğrenme kapasitesi ve bilişsel becerileri  ve motive olma şekli kendi özgüdür.

Dolayısıyla başarılı olabilmeleri içinde her çocuğa özel yaklaşımlar gerekmektedir. Tek tip ve geleneksel öğretim modellerinin içinde her çocuğun başarısını ayrı ayrı değerlendirmek için onları kendilerine özel bir alanda test etmek gerekir.

Karne Nasıl Değerlendirilmeli?

Anne ve babalar karneleri değerlendirirken çocuklarının ne derece bu faktörler doğrultusunda nasıl bir yıl geçirdiklerini de değerlendirmeli. Çocuk okuldaki dersleri dinlerken çoğunlukla evden hangi psikoloji ile gittiyse öğrenme kapasitesini de o belirleyecektir. Öğretmen dersi anlatırken ne kadar çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun yol ve yöntemlerle anlattıysa çocuklar için o kadar kalıcı olur.

Karneler gerçekte kimlerin: Karne yalnızca çocukların değil, bir çocuğun hayatındaki herkesindir…

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın