Hayat Nefes Almakla Başlar

Hayatımızın kaynağı enerjidir, enerjimizin kaynağı da nefes almak. İdeal nefes alımıyla hayatımızı daha da kaliteli hale getirebiliriz, yazının geri kalanını okumadan önce şöyle bir rahatlayın ve derin bir nefes alın…
Neden daha iyi nefes almalıyız?
Düzgün nefes almanın vücudumuza bir çok faydası vardır. İdeal nefes, rahatlamamızı ve stresi azaltmamızı sağlar ayrıca cildimizin canlanmasını ve uykumuzun kalitesini de aldığımız nefese borçluyuz. Gün içinde aldığımız doğru nefesler akşam uykumuzu daha derin uyumamızı sağlar, bunun sonucunda kendimizi dinlenmiş hissedip sabah aynada daha canlı bir yüz ile güne merhaba demiş oluruz.
Bir çoğumuz günlük koşuşturmacamız içinde maalesef yanlış nefes alıyoruz. Yürürken, merdiven çıkarken, otururken veya uyurken doğru nefes alarak her nefesten maksimum derecede fayda sağlayabiliriz.
Unutmayın nefes almamızın tek amacı sadece hayatta kalmak değil, vücudumuzdaki her bir hücrenin kendini yenilemesi için nefesimize ihtiyacı bulunuyor. Doğru ve dengeli nefes alımı vücudumuza gerekli oksijeni sağlayacaktır ve bunun sonucunda beynimize yeterli miktarda oksijen gidecektir. Bununla beraber kan dolaşımınız düzene girecek, organlarınız gerekli oksijen ile beslenecektir.

nefesDoğru nefes nasıl alınır?
Vücudumuz uyku halindeyken derin ve doğru nefes alırız. Gün içinde doğru nefes alabilmek için bünyenizi bu yönde eğitmelisiniz. Öncelikle sırt üstü uzanıp gözlerinizi kapatın, uyuduğunuzu farz edin ve ağzınız kapalı bir şekilde derin nefes almaya başlayın. Ciğerlerinizin önce alt, sonra orta ve üst tarafını havayla doldurun nefes verirken de bunun tam tersi bir şekilde önce üst sonra alt taraflardaki nefesi boşaltın. Yatmadan önce her gece bunu düzenli olarak mutlaka tekrarlayın. Değişimi fark edeceksiniz…

Aynı zamanda solunum biçimi ve uzun yaşam arasında bir bağlantı vardır. Bir insanın potansiyel olarak gerçek yaşam ömrünün 160 yıl olduğu varsayılmaktadır. Doğru nefes alabilirsek bu rakama yaklaşabileceğimiz söylenmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre

Fareler dakikada 163 kez nefes alır verir ve yaşam süreleri 1 yıl 3 aydır.
Atlar dakikada 8/15 kez nefes alır verir ve yaşam süreleri 50 yıldır.
Filler dakikada 4/6 kez nefes alır verir ve yaşam süreleri 69 yıldır.
Büyük kaplumbağalar dakikada 2/3 kez nefes alır verir ve yaşam süreleri ortalama 200 yıldır.

Sizinde tabloda fark edeceğiniz üzere ne kadar yavaş ve derin nefes alırsak o kadar yaşam süremizi uzatabiliriz. 160 yıla yaklaşamasak bile en azından yaşam kalitemizi arttırmamızı sağlar.

Bedenimizi doyurmak demek sadece beslenme ile yapılan birşey değildir, tüm sistemlerim ve hücrelerimizin yaşamak için ihtiyaç duyduğu enerji ile dolması anlamına gelmektedir. Yanlış beslenme ve yanlış soluma alışkanlığı olan bir insan, ne kadar yerse yesin doymayacaktır. Bu aynı zamanda kilo problemlerini de ortaya çıkarır.

Doymak, mide ya da sindirim sistemi ile sonlanmaz. Doymak aynı zamanda, hücrelerimizin işlevlerini sürdürmek için ihtiyaç duydukları enerjiyi temin etmesidir. Bu nedenle eğer hücrelerimizi enerji ile dolduracak şekilde nefes almayı başarabilirsek besinlerden alacağımız enerjiye duyduğumuz ihtiyaç biraz daha azalacaktır.

Ayrıca doğru nefes almaya başladığınızda, enerji kalp bölgesine yükselir ve burayı enerji ile doldurmaya başladığında duyguların dengelenmesini ve bu sayede zihnin “huzur” durumuna ulaşmasını sağlar ve algıları açar.

Bu tekniklerle vücudunuz nefese doyacak ve bedendeki yıpranmayı en aza indirerek yaşam kalitemizi belki de süresini artırabileceğiz.

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın