Hamilelik Süreci

Hamilelik süreci tamamen “ne kadar hazır olduğunuzla” ilgilidir. Kimi anne adayı vardır 1 yıldır çocuk istiyordur ve bunun için hazırlık yapıyordur. Sigarayı ve alkol kullanımını bırakmıştır. Sağlıklı beslenmeye geçmiştir, hamileliğin getireceği sıkıntılara karşı hazırlıklıdır ve önlemlerini almıştır.

Kimi anne adayı ise hazırlıksız yakalanır. Mide bulantısı şikayetleri ile gittiği doktordan hamile olduğu haberi ile döner.

Tabi ki bu anne adayı için sürpriz olmuştur ve ilk kategorideki anne kadar hamileliği hızlı kabullenmesi beklenemez. Hamilelik süreci nedir ve sizi neleri bekler sizin için kısa bir liste hazırladık.

Hamilelik Süreci

  • Hamilelik Süreci - Gebelik SüreciHamilelik süreci hastalık süreci değildir. Hasta gibi düşünmeyin kendinizi. Geçmişte yaptığınız her şeyi yapmaya devam edebilirsiniz sadece dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.
  • Bağırsak ve sindirim sorunlarınız olabilir bu süreçte bunun sebebi hormonlarınızdır ve hamilelik sürecinde çok normaldır. Kabızlık için kullanabileceğiniz tek ilaç “Osmolak” tır. Onu da doktorunuz bebeğe bir etkisi olmadığı sadece bağırsaklarda su tutulumunu arttırarak daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlayabilmek açısı ile zor zamanlarda kullanmanız adına verebilir.
  • Baş ağrısı hapı dahil ilk 10 haftaya kadar bütün ilaçlar yasaktır normal şartlarda. Eğer katlanılamaz bir acınız varsa fayda zarar endeksi yapılarak doktorunuz size minimum zarar verecek ilacı verebilir.
  • Beslenme konusunda tamamen sağlıklı beslenmeye yönelmeniz gerekmektedir. Bunu bir müddet sonra mecbur yapmaya başlarsınız zaten çünkü kızartma midenizi yakmaya, fazla yemek yemek sindiriminizi zorlamaya başlar.
  • Arada gaz sancısından uyuyamadığınız zamanlar olabilir. Gaz sancısı vücudunuzun size verdiği bir mesajdır aslında. Öyle bir durumda ne yediğinizi düşünün ve onu hamilelik süresince bir daha yemeyin. Mesela benim için bu Mercimek çorbasıydı. Bende inanılmaz gaz sancısına sebep olduğu için hiçbir şekilde yiyemedim hamilelik sürecimde.
  • Ayrıca hamilelik süresince lütfen doktorunuzun size verdiği vitamin desteklerini kullanınız. Eğer kullanmazsanız ilerde bunlar sağlık sorunu olarak mutlaka karşınıza çıkar ve keşke kullansaydım dersiniz. Bu ilaçlardan bazılarının iştahınızı çok açtığını ve kilo yaptığını düşünüyorsanız o zaman gece alın.
  • Vücudunuzun çatlamaması için mutlaka krem kullanmanız gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan krem önerisi alabilir yada Lierac gibi dünyaca bilinen markaları kullanabilirsiniz.
  • Hamilelik döneminde spor yapmanızı öneririz. Mümkünse ve yapabiliyorsanız günde yarım saat yürüyebilirsiniz. Hava şartları uygun değilse o zaman evde “Hamile yogası” nı deneyebilirsiniz. Bunun için benim size önerim eğer çalışan bir anneyseniz ve işten çıkıp yoga dersine gitmek stresli geliyorsa evde Youtube aracılığı ile birçok yoga eğitmeninin hamile yogası videolarına ulaşabilirsiniz. Evde yapacağınız yoganın en büyük avantajı hangi saatte ve ne zaman yapmak isterseniz rahatça yapabilmenizdir. Haftada 3 kere yoga yapmak sizi çok rahatlatacaktır.
  • Eşinizin desteği çok önemli bu süreçte. Eğer doktorunuza güvenmiyorsanız bunu mutlaka eşinizle paylaşın ve gerçekten sizi iyi hissettiren bir doktor ile geçirin bu sürecinizi.

Teşekkür ederiz sizde deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın