Guineapig Bakımı…

guineapig2

GUINEAPIGLER

Guineapigler bildiğinizin aksine bir hamster yada bir tavşandan çok daha farklı hayvanlardır.

İletişim becerileri çok daha gelişmiştir. Daha sıcak kanlıdırlar. Banyo yapabilirler hatta suyu çok severler.
Tek başına yaşamak onlar için çok büyük bir azaptır ondan sadece 1 tane guineapig alacaksanız lütfen bunu ona yapmayın.
Ayrıca bakımı düşünüldüğünün aksine basit değildir ve iyi bakmazsanız guineapiginizin ömrü çok uzun olmayacaktır.

Guineapig almadan önce bilinmesi gerekenler ve ön hazırlık…

Guineapig eve gelmeden önce yaşayacağı ortamı hazırlamanız gerekir, genelde çok küçük kafesler kullanırlar hamster gibi düşünürler ve petshoplarda bilinçsiz oldukları için sizi yanlış yönlendirirler. Ancak guineapigler hamsterlar gibi koşu çarkında koşamazlar o yüzden hareket edebilecekleri 2 metreye 1 metre gibi kafesler onlar için çok daha uygundur. 2 kişi olduklarında çok keyifli oyun oynarlar ve 2 metrelik bir kafes ancak size yeter.

pr_01_45_max

Kafes için Ikeadan alacağınız uygun fiyatlı bir kitaplığı yere devirerek kullanabilirsiniz. Talaş yerine can ped (koruyucu yatak örtüsü olarak geçer – tek kullanımlıktır kullan at şeklinde 1-2 ay size rahatlıkla yetecektir. ) kullanmanızı ısrarla öneririm böylece koku sıfıra inecektir ve temizlemesi çok kolay olacaktır.

Nerede bulabilirim derseniz Migroslarda yada daha kolayı internetten sipariş verebilirsiniz. Talaşı sadece yuvanın içine yerleştireceğiniz ayakkabı kutularının içine bir miktar eklerseniz uyurken çok daha mutlu olabilirler ama tüm yuva için mantıklı değil çünkü koşuşturdukları zaman heryer batıyor ve arada kıymık batabiliyor miniklere.

Gelelim mama konusuna mama olarak en çok tropifit guinea pig yemi öneririm ama sadece bununla bitmiyor en az haftada 3 maydanoz- kırmızı biber-dolma biber – elma gibi C vitamini alabileceği besinler vermeniz gerekiyor böylece daha sağlıklı oluyorlar bir elmasının yarısı yeterlidir mesela. Zaten mama istediklerinde ıslık çalarak size bilgi vereceklerdir =)

Yuvanın içinde neler olması gerekiyor?

 • En az 2 suluk olması gerekiyor ( su onlar için çok önemli bazen düşebiliyor yada akıtabiliyor ve siz farkında olmuyorsunuz 2. yedek suluk yuvanın içinde şart.
 • Ayakkabı kutularından yada kartonlardan oluşturacağınız minik yuvalar gerekiyor ayak sesi duyunca yada korktuklarında gece uyumak için girip uyuyabilecekleri dar alanları seviyorlar. Tavanı ve 4 köşesi kapalı kendilerinin geçebileceği kadar bir kapı açmanız onları çok mutlu edecektir. Ayrıca 2 ayakkabı kutusu arası minik tuneller yapabilirsiniz onlarda oyun oynamaları için uygun ortamı oluşturur. (en az 2 ayakkabı kutusu onlar için uygundur)image1
 • Mamalarının duracağı bir mama kabı: bunu sizde evde mevcut mutfak eşyalarından yaratabilirsiniz yada alabilirsiniz ben alçak kedi mamalığı kullanmıştım. Ayrıca bir miktar yulaf ile mamayı karıştırmayı unutmayın Etinin fındıklı fıstıkla karıştırılmış yulafı var onu mama ile karıştırırsanız çok mutlu olurlar. İlk yulafları bitirdiklerini göreceksiniz.
 • Çişlerini yapabilecekler karanlık talaş dolu bir alan, uyudukları yuvadan farklı bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. Çiş eğitimi vermeniz biraz sürecektir. Çişlerini farklı bir yere yaptılar mesela, o yaptıkları yerdeki bezi alıp hazırladığınız yere taşırsanız zamanla nereye yapmaları gerektiğini öğrenirler ve daha az can ped kullanmış olursunuz.
 • Yuvalarında her zaman kuru ot bulunması gerekiyor. Bu dişleri için çok önemli.
 • Tırnak törpüleme işlemini, onlar doğada yaşarken otomatik olarak hallediyorlardı. Ancak şimdi kafeste baktığınız için veteriner eşliğinde tırnaklarını kestirmelisiniz ama sadece uçlarını. Eğer tırnak etini keserseniz canları çok acır.

Guineapigi nasıl yıkamam lazım ?

Bir keseye bebek şampuanı ile hazırlayacağınız 5 parmaklık sıcak su ile yıkanması uygundur. Su zamanla soğur ve onlar bundan hiç hoşlanmaz ve kaçmaya çalışırlar o nedenle bu işi hızlı halletmeniz gerekiyor.

Yıkarken kulaklarını yüzünü ve ağzını yıkamayın kulaklarına su kaçarsa ciddi sorun yaşarsınız. Sadece ayakları ve vücudu yeterlidir sonra diğer bir kasede hazır olan duru suya sokarak durulayınız. Lütfen dikkat edin su soğuk olursa üşüyüp çırpınıyorlar ılık-sıcak suda daha sakin duruyorlar.

Durulama işlemini lavaboda suyun sıcaklığını ayarladıktan sonrada guineapigi elinize alarak yapabilirsiniz. Ama yüze gelmesin su dikkat edin ve elinizde tutarken guineapigi sıkmadan tutun ki canı acımasın.

Daha sonra havlu ile kurulayıp başka bir kuru havluya sarıp ( bebek gibi ) kaloriferin üstüne koyabilirsiniz ve ödül olarak 1 adet havuç verebilirsiniz. Kalorifer cayır cayır yanıyorsa ayaklarının yanmaması ve acımaması için kaloriferin üzerine koyarken alt tarafı çift kat yaparsanız ayakları yanmadan ısınırlar ve hareketsizce uzun süre mutlu bir şekilde orada kalabilirler.

Ben hiç kurutma makinası kullanmadım çünkü sesten çok ürküyorlar ve derilerine yakın tutarsanız yakabiliyorsunuz ve zarar görüyorlar onu ayarlamanız mümkün değil en güzeli kalorifer üzerinde kurumaları ve havuç ile ödüllendirilmeleri. Zaten canları acırsa viyaklayarak size bunu anlatıcaklardır.

Banyo ve kalorifer üzerinde kurutma işleminden sonra yuvasına bırakın ki dinlensin. Çünkü banyo işlemi onları ciddi çok yoruyor. Hemen kutularına koşup uykuya dalacaklardır.

Tüy döker mi Tüylerinin bakımını nasıl yapmalıyım ?

Normal şartlarda tüy dökmezler ancak strese girerlerse yada mevsimsel bir miktar dökebilirler. Bu dönemde atmak üzere olduğunuz bir diş fırçasını, tüylerini taramak için kullanabilirsiniz. Birde ikeadan alabileceğiniz rulo şeklinde tüy toplayıcı ruloyu yanınıza koyarsanız fırçada kalan tüyleri o stickerla toplayıp tekrar tarayabilirsiniz. O tüy toplama rulo stickerı guineapig inizden uzak tutun tüylerine yapışırsa siz çıkarmaya çalışırken canı çok yanıar. Bu diş fırçasıyla tüy tarama işlemini 3 günde 1 yaparsanız çok rahatlarlar ve hoşlarına gider.

Nelere dikkat etmeliyim?

Elinizdeyken dişlerini birbirine çarpıp ses yapmaya başladığında anlayın ki çişi var ve hemen yuvasına bırakın çişini yapmasını bekleyin sonra tekrar elinize alabilirsiniz. Yuva dışında yarım saatten fazla zaman geçirmemesi önemli az ve sık yiyen hayvanlar çünkü.

Bahçe ve çimlik alanlara bayılırlar ama ayakkabı kutusu ile beraber çıkarın ki korktuklarında ayakkabı kutusunun içine geri girebilsinler ( onlar sizin göremediğiniz birçok şeyin farkındalardır mesela onları mama olarak gören kuşlar etrafta olabilir)  yanına oturun ve oynamalarını izleyin. Çimleri yemelerinde bir sakınca yoktur hatta evde kuru ot olmadığında bahçeden yada yolda bulacağınız otları koparıp önlerine koyabilirsiniz afiyetle yerler. Ancak dışarıdan topladığınız çimleri verirken su ile iyice yıkayın üzerine köpekler çişini yapmış olabiliyor bazen.

Veteriner meselesi guinea pigler için çok önemlidir her veteriner guinea pigten anlamaz. İzmir için Kökekuba veteriner kliniği iyidir mesela İstanbul için bir şey söyleyemeyeceğim. Ama önden araştırmanız şart acil bir durum olduğunda ulaşabilmelisiniz ve 2 ayda 1 zaten tırnaklarını kestirmek için götürmeniz gerekiyor. Evde kendiniz guinepiginizin tırnaklarını kesmeye çalışırkentırnak ayalarını göremeyip kesip kanatabilirsiniz. Lütfen bilinçsizce tırnak kesmeye çalışmayınız.

Hamile guineapig..

Bir guineapigin hamile kalabilmesi için hem dişinin hemde erkeğin 6 aydan büyük olması gerekmektedir.

Hamile olduğu anlamak çok kolay değildir. Çünkü zaten yuvarlak görünümleri olduğu için kilo bile aldığını zannedebilirsiniz.

Hamilelik süreleri 2,5 aydır ve bu süreçte biraz çekingen olabilirler ele çok gelmek istemezler. Tek istedikleri vitamin alabilecekleri lezzetli yiyecekler ve uyku uyuyabilecekleri karanlık ve talaş dolu sıcak kutular. Doğum yaparken genelde yalnız olmak isterler ve siz sabah bir uyanırsınız birsürü minik guineapig annesinin altında kaçısıyorlar.

Guineapig bebek bakımı..

Bebekler doğdukları zaman bir müddet ele almamanız gerekir çünkü çok narindirler ve onları korkutursanız çok uzun bir müddet sizden kaçacaklardır.

Onlar size güvenmeye anneleriyle beraber başlarlar. Bakarlar anneleri sizin elinizden maydanoz yiyor havuç yiyor yanınıza koşuyor ıslık çalıp yardım istiyor. Bir müddet sonra onlarda bunu size yapmaya başlayacaklardır. Bir guineapigi annesinden ayırmak için en az 2 ay geçmesi gerekmektedir. Öncesinde ayırırsanız gerekli sütü annesinden ememediği için zayıf ve normalden daha korkak guineapig bebekleriniz olur.

Bebeklere bakamadığınız zaman forumlara telefon numaranızı bırakarak sahiplendirebilirsiniz. Genelde bebekler hep ücretsiz verilir ve yanında 2 günlük mama su kabı ve ufak bir kafesle beraber verildiğinde karşı taraf alışana yada hazırlık yapana kadar en azından 2 günlük malzeme ile gönlünüz rahat bir şekilde verebilirsiniz.

 

 

Reklam

Guineapig Bakımı… için 2 yorum

 1. Merhaba 3 aylık dişi Peru kobayım var. Çiş eğitimi hala veremedim kap koydum kuru ot koydum ama yapmıyor. Her yere kaka çiş yapıyor. Kafes dışına aldığımda da her yere çiş kaka yapıyor. Pek sevilmeyi okşanmayı sevmiyor bazen ısırıyor da. Ne yapmam gerek? Şuan sadece o var ilerleyen zamanlarda yanına arkadaş almayı düşünüyorum ama aldığım yer tek besleyin kavga ediyorlar dedi internettede de çift bakın yazıyordu

  • çift bakmanızda fayda var
   tek başına kaldıklarında depresyona girebiliyorlar ancak erkek kobay alırsanız çiftleşebilirler ve bakımında zorluk yaşayabilirsiniz bu sebep ile yine dişi almanızı öneririm
   Peru kobayları kedi köpek gibi değillerdir normalde kuytu buldukları yerlere çişlerini yapmayı severler bunun için üstü kapalı bir kutu içine hazırlık yapmayı denemenizi öneririm

Bir Cevap Yazın