Evlilik nasıl bir şey ?

evlilik

Evli insanlara sorduğunuz zaman “evlilik nasıl bir şey diye ?” Genelde insanlar birden saçmalaya başlıyor şaşırtıcı bir şekilde.
Konu evlilikten sapıp nasihatlara o kadar çabuk geçiyor ki, insan idrak edemiyor gerçekten ne sordum neyin cevabını alıyorum diye.
“Evlilik ilginç bir şey gerçekten, herkes evlenmeli, bak evlilikte anlayışlı olmalısın…” gibi cümlelerle kurulduğu için hep merak etmiştim işin aslı nedir? Bunlar bizden bir şey mi saklıyor diye.
Evlenince şunu fark ettim ki insan evlenmeden önceki halini çabuk unuttuğu için beyin karşılaştırma yapamıyor. Mesela ben evlenmeden önceki halimi duygularımı, planlarımı, hayallerimi düşündüğümde beyin bir yere kadar benimle geliyor bir yerden sonra mavi ekran veriyor net bir şekilde. 🙂
Gelelim evliliğin nasıl bir şey olduğuna. Evlilik “özgürlükmüş” mesela, bir şey yaparken artık ailene karşı değil, eşine karşı sorumlu oluyorsun sadece. Oda seninle aynı kafada olduğu için çoğunlukla özgürlük kapıları ikinize de açılıyor.

Mesela gece 1 e kadar sokaklarda gezemezken evlenince insan istediği kadar dışarılarda gezebiliyor kimseye hesap vermeden. Arabayı bir yere çarptığın zaman, ailene hesap vermiyorsun dönüp eşini arayıp bilgi veriyorsun mesela. Garip geliyor değil mi ? Bana başlarda çok garip gelmişti.
Yaşam tarzın değişiyor sonrasında.

Yeni alışkanlıklar ediniyorsun mesela. Sabahları uyanınca tek değil, yanında sevdiğin insanla uyanıyorsun. Tek uyumaya alışan sen, başlarda biraz zorlanıyorsun daha sonraları da o gelmeden ve yanına yatmadan uyuyamaz oluyorsun. Gözüne uyku girmiyor onun şehir dışında olduğu geceler.
Eskiden ailenle plan program yapan sen artık her şeye beraber karar vermeye başlıyorsunuz.
Sevgili olduğunuz dönemde kızdığında 2 gün aramamak yada buluşmamak gibi tripler atarken evlendiğin zaman küs kalma lüksünün olmadığını öğreniyorsun. Aynı evin içindesin ne kadar küs kalabilirsin. 🙂
Misafiri hep annen ağırladığı için baştan sona yemekli bir misafir almayı öğreniyorsun önce. Daha sonra bunu tekrarlaya tekrarlaya harika bir ev hanımana dönüşüyorsun ve ilginçtir bu konuda harikalar yaratmaya başlıyorsun.

Eşinle iş paylaşımı yapmaya başlıyorsun otomatik olarak. O salatayı yapıyor sen yemeği.
Evlenmek her zaman güzel gelmiyor insana. Evlilik aynı zamanda “sorumluluk” demekmiş, onu öğreniyorsun.

Evliliğin ilk 2 ayında çok stres olmuştum ve alışamamıştım. Sürekli yaptığı yemekleri yakan, hem çalışıp hem evin dağınıklığıyla uğraşmak çok zor gelmişti. (ilk başlarda eşimin ısrarlarına rağmen yardımcı bir kadın almak istememiştim mesela ama daha sonra ikna olunca işimi çok kolaylaştırdığını fark ettim.) Sevdiğin adamla yaşamanın bedeli büyük bir sorumluluk gibi gelmişti bana.

Arkadaşlarımla buluştuğumda biri “ben evleniyorum” dediğinde. “Evlen evlen harika bir şey” diyip içimden de evlende gör a.. a.. diyordum. :)))
Şimdi gülüyorum mesela o halime çünkü herşey zamanla oturuyor alışıyorsun ve zorlu geçen 3 aydan sonra rahatlayıp çok mutlu oluyorsun.
Size tek tavsiyem eşinizi iyi seçin gençler. Bencil bir insanla evlenirseniz hayatınız kabusa dönebilir. ( Örneklerini çevrenize bakarsanız görebilirsiniz ). Ama eğer anlayışlı size her daim yardımcı olan, sizi çok seven, ve sizinde aşık olduğunuz birisi ile evlenirseniz o zaman evlilik bence cennetin anahtarıdır.
Evlilik 2 bireyin tek birey olmasıdır ve siz ne kadar iyi olursanız olun arkanızda durabilecek bir eşiniz olmazsa yalnız hissedersiniz hep.
Herşeyin size bağlı olduğunu unutmayın ve hep gülümseyin.
Kim ne derse desin evlilik güzel bir şey.
Kimsenin deneyimi kimseninkine benzemez.
Kendi hikayenizi kendiniz yazmanız dileği ile.
Mutluluklar..

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın