Düğün Hazırlıkları ve Organizasyon

mindy-weiss-ceremony

Düğüne Hazırlanırken Organizasyon Firması ile Çalışmak yada Çalışmamak !!

Aslında en güzeli düğün yapmak istediğiniz yerin kendi organizasyon firması olması öyle bir durumda düşünmeden firmaya güvenebilirsiniz ama şayet yoksa yada isteklerinizi karşılayamıyorsa başınıza gelebilecek birkaç durumu derleyip toplamaya çalıştık sizin için .

Mesela düğün yerini ayarladınız herşey süper gidiyor tek ihtiyacınız bir organizasyon firması ile süsleme vb. için gerekli düzenlemeleri yapmak. Daha organizasyon firması ne yapar neyi yapmaz bilmeden birkaç ününü duyduğunuz yerden randevu alıp tek tek gitmeye başlıyorsunuz. Hepsi kafanızı bulandırıyor. İyi mi değil mi ? Hangisi daha iyi ? diye düşünürken buluyorsunuz kendinizi.

Benim Nişanım ile düğünüm arasında 3 ay vardı ve elimi biraz hızlı tutmam gerekiyordu. Arkadaşlarımın önerdiği bir organizasyon firması ile anlaşmıştım. Herşey başta iyi gidiyordu Çağatay ve ben çoğu şeyi telefon yada sağ olsun resimli whatsapp konuşmaları ile hallediyorduk organizasyon firması ile. Çünkü her sorucakları birşey olduğu zaman işimizi yarıda bırakıp çıkma lüksümüz yoktu.

Düğününüz eğer Kuşadası’nda ise İzmir’den bir firma ile anlaşmamak gerekiyormuş bunu sonradan öğrenecektim. Aynı zamanda birçok şeyin otel tarafından da organize edildiğini ve adamların sizi çok güzel söğüşlediklerini…

Süreç nasıl gelişti ?

Bir müddet sonra organizasyon firmasının saçmalık olduğunu anladım çünkü lojistik size ait İzmir’den Kuşadası için bize kamyonu siz ayarlarsınız gibi yaklaşımlarda bulundular ve kendi kendime düşünmeden edemedim organizasyon firması isen parayı ben veririm evet ama tüm organizasyonu sen yaparsın yani kendine kamyon bile ayarlayamayan bir firmaya neden dünyanın parasını yatırayım?

Olay sadece kamyonlada bitmiyordu bi peçetelik beğeniyordum bi sorayım bakalım ellerinde varmıymış diye başka bir firmayı arıyorlardı ve artık sabrım taşmıştı. Organizasyon firmasıyla çalışmayacağım ben kendim ayarlayacağım kimse karışmasın diyince adamların yüzü tam fotoğraflıktı.

mindy-weiss-ceremonyKolları sıvadım ve Kuşadası için İzmir’den organizasyon ayarlamak kadar büyük bir saçmalık yok deyip atlayıp Kuşadası’na gittim. Bütün çiçekçileri gezdim en son marinada beğendiğim bir çiçekçiye dalıp “şu tarih için 50 masalık çiçeğe ihtiyacım var 4 tane küçük masam var” diye başlayıp bi liste yaptım. Organizasyon firmasından deneyimli olduğum için onların kağıtları zaten yanımdaydı ve o başlıklarıda kullanarak gerçekten istediğim gibi birşeyler yaratabilmeye başlamıştım.

Peki Organizasyon firması nedir ?

Evlenmeden önce bu organizasyon firmaları ne yapar hiç bilmiyordum. Sonra öğrendim ki bir çiçekçi ayarlayıp çiçekleri yaptırıyorlarmış. Kendi bünyelerinde supla dedikleri tabak altı aynaları varmış bitek. Peçeteliği başka yerlerden buluyor yada kurdele ve silikon ile kendileri yapıyorlarmış. Düğün günüde hepsinin orda olmasını sağlayıp müzik giriş ayarını yapan bir bayan bulundurup 50.000 TL nizi alıyorlarmış. Sistemi profesyonel bulmayınca hepsini iptal ettim. Bu böyle olmayacaktı.

Organizasyon firmasından isteyebilecekleriniz ?

Bir düğün için yaklaşık gerekenleri size sıralayabilirim:

  • Masalar için Aranjman ( çiçek – vazo – su içine inciler gibi )
  • Nikah masası ve masanın süslenmesi ( yere kadar inen çiçekler gibi )
  • Elinizdeki nikah çiçeğiniz
  • Mekanın süslenmesi ( sandalyelere kurdela bağlanması, girişin çiçeklerle süslenmesi gibi )
  • Düğün orkestrası ( bu konuya sonra değinicem, orkestra ayarlarsa o zaman aradan komisyon alıyor bunu şimdiden belirteyim)
  • Düğün pastası ( başka firmaya yaptırıp komisyon alıyorlar – onun yerine kendiniz organize ettirin. )

Düğün günü :

  • Bazen gelinin evden alınacağı zaman yanınıza geliyorlar ve düğün bitene kadar şimdi şunu yapacağız bunu yapacağız diye yönlendiriyorlar.

 

Ben ne yaptım ?

Önce soluğu otelde aldım düğünde verdikleriniz neler veremedikleriniz nelerdir başlığı altında hepsini topladık. Öğrendim ki masa ve sandalyelerin otel tarafından verilmesi kadar önemli bir şey daha yokmuş. Çünkü organizasyon firması ile çalışmayacaksan o kadar masayı bulmana çok imkan yok düğün günü için. Otel masa sandalye düzenini sizin verdiğiniz ve düzenlediğiniz masa düzenine göre yerleştiriyormuş. Zaten otel size 2 kişi atıyormuş ve onlar DJ in müzige girmesinden Nikah zamanının ayarlanması ilk düğün dansının saatine kadar size bilgi verip yanınızdan ayrılmıyorlarmış.

Tabak, çatal-bıcaklar, bardaklar zaten otel tarafından veriliyormuş. Tek yapmam gereken birkaç yere konsepte göre ( bizim konseptimiz Marina konseptiydi- yani herşey denizle ilgili ) birkaç tane büyük feneler bulmak ve güzel mumlar ile süslemek yeterli olucaktı.

summer-wedding-dessert-buffet50 büyük yuvarlak masa 10 kişilik ve 4 daha küçük 6 kişlik masa için ortaya masa süslemesi ve nikah masası ( biz ayakta nikah olsun istiyorduk ondan bistro tipi masa ) organize etmem yeterli olucaktı.

Kuşadası Marinanın içindeki çiçekçi 2. Durağımdı ( bütün gezdiğim çiçekçilerden sonra ). Daha sonradan öğrendim ki bütün çiçekçilerde nikah masası bistro tipi en az 3 alternatif oluyormuş onlardan birini seçtim ve üstüne yerlere kadar sarkan beyaz çiçekler istedim. Masa ortasına gelicek çiçekler içinde büyük cam vazolardan yine masaya dökülen beyaz-pudra çiçekler istedim.

Supla ister misin diye sordu çiçekçi çünkü otel vermiyormuş. Suplanın ne olduğunu bilmeyen ben bi anda 50 çeşit supla ile başbaşa kaldım. Bana çok abartılı gelen suplaların masada gereksiz olacağını düşünüp daha sade deniz kabukları ile süslenmiş güzel peçetelikler ile suplaya ihtiyaç kalmayacağına karar verdim ama çiçekçi peçetelik yapamayacağını söyledi.
Sıra geldi sandalyelere.

Otelin sandalyeleri o kadar şıktı ki onları örtü ile örtmek içimden gelmedi sadece kenarlarına kurdela ve çiçek ile yapabileceğim bir aksesuar önerdi çiçekçi isteyen bileğine de takabilir hem yerlere kadar uçuş uçuş pudra renkli kurdelaların çok güzel duracağına ikna etti beni ve 50 bin tl ödeyeceğime sadece 15 bin tl ye anlaşarak çıktım çiçekçiden. Adam hem çok matrak hemde tasarım konusunda başarılı gözüküyordu ve bana gereken güveni sağlamıştı. Üstelik istediğim mum dolu fenelerleri düğünde kullanıcaktı ve o kadar büyük fenerler organizasyon firmasında bile yoktu.
Peçeteliği de ben halledebilirdim. Organizasyon firmalarına mal tedarik eden bir firmadan 50 metreye yakın kurdele aldım 2 çeşit ve deniz kabukları satan bir firmadan da 1 koli deniz kabuğu aldım. O kadar deniz kabuklarının sadece 70 tl kadar uygun bir fiyata bulabileceğim aklıma gelmezdi.

Adam fincancılar çarşısında tüm Ege bölgesine deniz kabuğu tedarik eden bir adammış. Gidip en güzellerini elimle tek tek seçmeme izin bile verdi. 3 Kız arkadaşımı toplamam ve istediğim peçeteliğin resmini göstermem yeterli oldu. Böylece düğün gününe hazır hissediyordum kendimi.
Hemde organizasyon firması olmaksızın ve bir çiçekçi ile işimi hallederek. O gün anladım ki organizasyon firmasına aslında ihtiyacını yok eğer birkaç saatinizi ayırabilirseniz kendiniz çok daha güzelini organize edebilirsiniz.
Önerim çiçekçiye tüm parayı peşin vermemeniz bir kısmını düğün günü bütün süslemeleri bitirdikten sonra vermeniz bu sayede adam herşeye çok daha iyi koşup organize edicektir. =)

Herşey birazda şans onuda unutmamak lazım..

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın