Depresyon ve Kilo Denklemi

indir

Uzun bir aradan sonra Mutlu , Enerjik, Dinamik , Evli , Çocuklu , İş tempolu ben karşınızdayım tekrar 🙂

Günümüz hayatın koşuşturmacası , stresi , hep bir şeylere yetişme çabası , yetişildiğinde de mutlu olamama ve fazlası insanı depresyona sürüklüyor.

Biz Türk insanının depresyonu ise çoğunlukla mutfakta mutluluğu aramaya yöneliş ile sürüyor malesef.

Hayat felsefesi “Mutluluğu kovala ve tadını çıkar” dan birden “Yemek için yaşama” ya dönüşüveriyor.Ancak düşünülmüyor ki , mutfakta aranan o mutluluk anlık..

Sonrası depresyonu derinleştirici ve mutsuzluğu arttırıcı kilolara hoşgeldin demek…

Bu durumu sağlık sorunları , maddi sorunlar , iş stresi , ruhsal sıkıntılar vb yaşayan her insan için geçerlidir neredeyse.
(Tabi arada istisnalarda olabilir.Mutluluğu mutfakta aramak yerine , yemek yemeyi unutmak gibi.Ancak tipik Türk insanlarında az rastlanır bu istisnalara )

Peki bu Depresif ruh halinin denklemi ;
(Stres+Mutsuzluk ) = Orta Derece Depresyon + (Ye daha çok ye/ bi defadan bişi olmaz / pazartesi diyete yada spora başlıyorum / tamam bu son) cümleleriyle birleşip = Derin Depresyona dönüşüyorsa madem,

Bu denklemin çözüm yolu da ;
(Depresyon + Mutlu olmak istiyorum ) => Doğru bir Diyetisyen => Sabır + İrade + Sağlıklı Beslenme + Spor = Mutluyum kilo veriyorum , kendimi güzel hissediyorum daha Azimli ve iradeliyim
yani Depresyon a bye bye …

Yaz uzak değil , hele de Ege bölgesinde yaşayanlara .
Diyorum ki şimdi siz de isteksiz , moralsiz , mutfağı en yakın dost görenlerdenseniz , dostunuzla aranıza mesafe koymanın, kendinizi dışarı atmanın yürüyüş ile işe başlamanın tam zamanı..
Tabi yanında sağlıklı beslenme şart.

Son dönemde hayatıma giren çok değerli diyetisyenimden öğrendiklerim;
1- Amaç bütçeyi alt üst edip , özel reçeteler ile , kilosu 25 tl olan 1 yıl öncesine kadar adını duymadığımız mideyi tok tutan malzemeler ile yicek / içecek hazırlamak değil.
2- Amaç kilo verip tamam bu yeter diyip eski beslenme biçimimize dönmek hiç değil.
3- Amaç öncelikle vücudunu tanıyıp , yaşam koşullarını gözden geçirip , aç kalmaksızın , bütün besinlerden alarak , sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve bundan sonraki hayatını bu doğrultuda sürdümek.
4-Amaç Sağlıklı beslenmenin yanına sporu hayatınızın bir parçası yapabilmek.

En sık sorulan sorulardan biri de Diyet depresyonu tetikler mi ? Benim deneyimime göre maks 3 veya 4 günlük kırılma noktasını geçmek yeterli 🙂

Son olarak birkaç bilgi; Karnıbahar Anti-kanserojendir. Kepekli makarna değil Tam Buğday makarna yenilmelidir..Öğün sonrası meyve yemek açlığınızı geciktirir.Beyaz ekmeğe hayır , tam tahıllı ekmeğe evet …

Herkese sağlıklı , mutlu ve fit günler 🙂

Reklam

Depresyon ve Kilo Denklemi için 1 yorum

Bir Cevap Yazın