Bebeğinizin 18. Ayı ve Sonrası

Fotoğraf Çeken Bebek

Anne bebek ilişkisinde her anın her ayın ciddi önemi vardır. Bebeğinizin 18 ay ve sonrası aslında size en çok ihtiyaç duyduğu zamandır. Çünkü artık her şeyi fazlasıyla farkındadır. Bebeğinizin 18. Ayı artık bebeklikten çocukluğa geçiş yaptığı bir süreçtir.

Artık bir gördüğü insani bir daha unutmamaya ve tekrar gördüğünde tanımaya başlar. Aynı zamanda bakıcı değiştirmek artık eskisi kadar kolay değildir çünkü 18. Aydan sonra çocuklar değişime karşı tepki vermeye başlarlar ve bu genelde negatif yönde olur.

18. Ay Bebek İçin Neden Önemlidir?

Hayatınızda ciddi bir değişiklik olduğu noktada artık çocuğunuz hırçınlaşmaya ve kendini net bir şekilde ifade edemese de farklı davranışları ile kendini ele vermeye başlar. Bir anne için 18. Ay ve sonrası eskisinden çok daha kolay değil aksine çok daha zordur. Çünkü bebeğiniz sizden daha çok şey talep etmeye başlamıştır. Bunlar oyun oynamak, beraber bir aktivite yapmak yürüyüşe çıkmak yada oyun parkına gitmek bazen de sizin evden çıkmanız gerekirken dışarı çıkmaya direnmek olabilir.

Bu dönemden sonra artık ev işlerini biraz askıya almanız ve çocuğunuzu ruhsal ve beraber geçirdiğiniz zaman anlamında daha çok tatmin etmeniz gerekiyor. Benim bebeğim neden hırçın yada neden huysuz dediğiniz noktada eğer fiziksel bir rahatsızlığı yok ise gün içinde yaptığınız aktiviteleri gözden geçirmeniz gerekiyor. Bebeğiniz artık o gün sizden ve sevginizden mahrum kaldıysa bunu size davranışları ile belli edecektir. Bu benimle daha çok vakit geçirin sinyalleridir. Bebeğiniz sizden huzur ve onun ile kaliteli vakit geçirmenizi beklemektedir. 18 aylık bebeğiniz ile oynarken elinize telefonunuzu almamanız ve tamamen kendinizi ona verip oyun kurmanızı beklemektedir.

Bunun yanı sıra fiziksel ihtiyaçlarının eksiksiz tamamlanması gerekmektedir. Bunlar bebeğinizin bezini değiştirmek yemeğini yedirmek ve günlük fiziksel aktivite yapması gibi ihtiyaçlarıdır. Ayrıca 18 ay ve sonrasında devam eden 2 yaş sendromu ile yavaş yavaş tanışmaya başlamış olabilirsiniz. Artık ben merkezi oluşmaya başlar ve eşyalarını yada yemeğini paylaşmak istemeyebilir. Bu dönemde bebeğinizin beyin gelişimi için yapabileceğiniz en güzel şey bebeğinizi tablet ve televizyondan uzak tutmak ve kitaplar resimler ile öğrenimini desteklemektir.
Bebeklerin aynı zamanda biriktirdikleri enerjiyi boşaltmaya ihtiyaçları vardır. Bunun için en güzel aktivite her gün dışarı çıkmak, parka gitmek, kedileri beslemek yada eğer fırsatınız var ise bebek arabası ile ufak bir tura çıkmak olabilir.

Bebeğinizin 18 ay ve sonrası yapabileceğiniz aktiviteler:

Hamur oynamak ve şekiller yapmak
Kum havuzu kurup kum ile oynamak
Küvete oyuncaklarını koyup büyük bardaktan küçük bardaklara su doldurmak gibi aktiviteler ( başından asla ayrılmamanız gerekiyor )
Beraber kek yapmak yada kurabiye yapmak
Top ile oynamak
Denge bisikletine bindirmek
Kitapların resimlerine bakmak ve kitaplarda şekilleri anlatmak
Beraber markete gitmek ve markette kasada tüm eşyaları tezgaha onun koyması
Büyük parçalı Legolar ile oynamak
Kıyafetlerden kolay çıkan pastel boyalar ile boyama yapmak
Parmak boyası ile boya yapmak
Güvercinlere aşurelik buğday atmak
Çiçeklere fısfıs ile su vermek ( yumuşak bir fısfıs alabilirsiniz ve kullanımını öğretebilirsiniz. )

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın