Bebeğim Beni Neden Emmiyor?

Anne ve yeni doğan bebek arasında kurulan ilk etkileşimlerden birisi de emzirmedir.  Bebeğinizin sizi neden emmediğinin birçok sebebi ve bu sebebe bağlı farklı çözüm yolları olabilir. Ama öncelikle bebeğinizin sizi neden emmediğinin sebebini doğru şekilde analiz etmeniz gerekiyor ki ona göre çözüm yolları üretin.

Öncelikle bebeğinizin kaç aylık olduğu çok önemli çünkü bebeğiniz eğer yeni doğansa işler çok değişiyor 3 aylıksa farklı sebepler 6 aylıksa farklı sebepleri olabiliyor.

Yeni doğan bebeğiniz emmiyor ise…

İlk başta yeni doğan bebekten başlayalım. Bebeğiniz yeni doğmuş belki sizden hemen alınmış ve küveze sokulmuş, belki de sizi doğar doğmaz emmiş ama sonra emmek istememiş olabilir. Ağır bir sarılık geçiriyor ya da bir rahatsızlığı olabilir.

Bebekler ilk doğdukları zaman emme refleksi ile doğarlar. Yani doğar doğmaz ne yapmaları gerektiğini aslında çok iyi biliyorlardır. Her annenin hayali doğan bebeğinin hemen emmeye başlaması ve böyle devam etmesidir. Anneler genellikle emmeyen bebek karşısında ne yapmaları gerektiği konusunda çok bocalarlar. Bu noktada her kafadan bir ses çıkar.

Öncelikle bilmeniz gereken daha sütünüzün gelmemiş olabileceğidir. Bebekte boş memeyi emmek istemeyebilir bu noktada yapmanız gereken kendinizi iyi ve tercihen elektronik bir süt sağma makinası ile sağmak ve sütünüz çıkıyor mu diye kontrol etmektir. Sütünüz çıkmıyorsa panik yapmayı önemli olan beyne doğru mesajı göndermektir.

Süt Makinası İşe Yarar mı?

Sütünüz gelmiyor ve sütünüzün gelmesini istiyorsanız sağma makinası ile göğüslerinizden beyne ” süt gelsin ” mesajını göndermektir. Bunun içinde göğsünüzü acıtmayacak bir mod ayarlandıktan sonra sağma makinası ile her göğüs 10 dakika olmak üzere sağmaktır. Bu işlem beyninize süt gerekiyor sütü gönder mesajını iletecektir.

Bunu yaptığınız halde hemen sütünüz gelmeyebilir. 3 saat sonra tekrar denemeniz tekrar gelmez ise tekrardan 3 saat sonra tekrar denemeniz gerekir.

Bebeğiniz ilk doğduğu zaman sizden beklentimiz şakır şakır sütünüzün gelmesi değildir. 1-2 kaşık kadar sütünüzün gelmesi bile bebek için yeterlidir.

Bebeğiniz emiyorsa ya da göğsü reddetmiyorsa bu işlemi yapmanıza gerek yok şayet bebeğinizin emmediği durumlarda annelerden beklentimiz sabırla sütün gelmesini sağlayacak doğru mesajı beyne iletmeleridir.

Genelde anneler sezaryen olduktan sonra süt 3 gün boyunca gelmeyebilir ama sağma işlemi süreci hızlandıracaktır.

Sütünüz geldi sağma makinasından sütün geldiğini görüyorsunuz peki bu noktada ne yapacağız. Yapmamız gereken bebeğe bu ilk sütü vermektir. Çünkü ilk süt çok önemlidir. Bu sıvıya süt demek çok doğru değildir. Çünkü bazen şeffaf bir sıvı ya da yoğun bir yağlı şeffaf bir sıvıda olabiliyor.

Bu sütü atayım bebeğimi emzirmeyi deneyeyim derseniz önce bebeğinizi emzirmeyi tekrar denemenizi ancak ardından bu çıkan sıvıyı bebeğinize kaşık yada biberon ile vermeniz en doğrusudur.

Bebeğiniz sarılık olduysa ya da küvezdeyse o zaman zaten kaşık ya da biberon desteğine ihtiyacınız olabilir. Hiçbir anne bebeğini emzirmek yerine kaşık ya da biberon kullanmak istemez ama öncelik her zaman bebeğin doymasıdır o nedenle isteklerimizi bir kenara bırakmamız gerekiyor ve bebeğimiz için en doğrusuna yönelmemiz gerekiyor.

Biberon için doktorunuzdan hangi biberonu kullanacağınız konusunda destek olabilirsiniz ama emzirme konusunda çok problem yaşamış bir anne olarak benim önerim lansinoh biberondur çünkü anne göğsü yapısında olduğu için bebek anne biberona alışmaz ve annenin göğsünü reddetmez. Ama aynı şeyi avent yada dr. brown için söyleyemeyeceğim.

Lansinoh Biberon Kullanmalımıyım?

Yeni doğan bebeğinize lansinoh biberon vermenizde bir sakınca yoktur.

Artık sütünüz var şimdi bebeği memeye yönlendirmek ve bebeğinizin sizi emmesini sağlamak gerekiyor. Bunun içinde Amerika’daki ebelerden öğrendiğim harika bir taktik var. Bebeğe anne kucağında biberon le süt verilir bebeğin bir kaç yudum almasına izin verilir ve daha sonrasında biberon bebeğin ağzından çekilir ve süt annenin memesinin ucuna damlatılır.

Bebeği yaklaştırarak annenin memesindeki sütün kokusuna almasına ve ağzı ile memeyi kavramasına yardımcı olunur. Bebek annenin memesindeki sütün tadını alınca “aaa burada süt varmış emersem süt gelecek ” şeklinde düşünüp emmeye başlar. Bu sayede emmeyen yeni doğan bebekleri annenin memesine yönlendirmiş ve annesini emince sütün geleceğini öğrenmiş olur.

Anne ve Yeni Doğan bebek

Emziren Anneler Nelere Dikkat Etmeli?

Reklam

İlk Yorumu Yapan Siz Olun..

Bir Cevap Yazın