Aliexpress Nasıl Bir sitedir ?

Aliexpress nasıl bir site ?

Popüler alışveriş sitelerinden biri olan Aliexpress hakkında biraz bilgi vermek istedik. Malum herkes merak ediyor “kargo işi nasıl oluyor? ”   “bu adamlar neden kargo ücreti almıyor?” gibi..

Öncelikle Aliexpress Cin devleti tarafından destek gören bir site. Çin devleti tamamen kargo masraflarını karşılıyor böylece siz kargo ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Sadece bazı ürünlerde kargo ödemek gerekiyor yada vergi oda büyük parçalarda genellikle.

Nasıl bir sistemi var ?

Sipariş ettiğiniz ürünü 1 ay unutun çünkü gelmesi en az 1 ay en fazla 2 ayı bulabiliyor. Dehşet indirim yaptıkları zamanlar oluyor o zamanlarda kargoya çok yüklenildiği için gecikmeler olabiliyor. Ama sonuç olarak öyle yada böyle geliyor ürünleriniz. Geciktiği zaman satıcıya mesaj atarak ( İngilizce ) bilgi alabiliyorsunuz. Yada kargo numarası ile sorgulayabiliyorsunuz.

Nadir durumlarda ürün geri dönebiliyor satıcıya o zaman mesaj atıp satıcıyı uyarmanız şart. İptalde edebiliyorsunuz sorun çıktığı zaman sitenin güzel yanlarından da biri budur.

Ne alınır ne alınmaz ?

Siteyi ilk kullanmaya başladığım zamanlarda deli gibi Nike Airmax alıyordum çünkü fiyatları gerçekten çok iyiydi. Çakma olduğunu düşündüm ilk siparişini verdiğimde ama evdeki Airmaxlerimle karşılaştırdığımda barkod numarasına kadar herşeyin aynı olduğunu görünce çok muallakta kaldım.

Gören herkes sormaya başlayınca “sen ver siparişi biz nakit verelim” moduna büründüler ne kuzenlerim kaldı airmax almadığım nede iş arkadaşlarım.

Herkes airmaxlenince 3 ay airmax almadım daha sonra sipariş vermek istediğimde bi baktım fiyatlar çok uçuk.

Bir satıcıya sordum neden böyle nerde uygun fiyatlı Airmaxler diye. Türkiye ile sorun yaşandığı için artık Türkiyeye satamıyoruz dediler. Yani artık airmax almak istediğinizde 80 € dan aşağıya airmax bulamamaya başladık. Ben aldığımda 40 € ve civarıydı fiyatlar.

Yani anlayacağınız dönem dönem ürün ve fiyat pariteleri çok değişiyor aynı kalmıyor hiçbir şekilde. O nedenle her dönem kontrol etmek gerekiyor.

Onun dışında:

Bayanlar için uygun ve çekici olanlar:

 • Saat
 • Victoria Secret iç çamaşırları ve pijamaları
 • Selfie çubukları
 • Saç makası
 • Çanta
 • Elektronik ( kablo-usp gibi )
 • Bikini / Sort Mayo
 • Telefon kılıfı
 • Kulaklık
 • İlginç gelebilir ama Bitki Tohumu
 • Küpe / Kolye aksessuar

Tekstil’e yönelmenizi çok öenrmiyorum çünkü erkek ürünlerinden örnek vermek gerekirse onların “Small” anlayışı ile sizin “Small” anlayışınız kesinlikle bir değil. Eğer çok beğendim illa vericem diyorsanız 1 beden büyük vermenizi öneriririm. Large giyiyorsanız XL hatta XXL daha mantıklı olabilir. Tabi bu satıcısına görede fark ediyor.

Ayrıca Tiger Balm gibi medikal kremleride sitede rahatça bulabilirsiniz. Kalıcı Oje sevenlerinde uğrak noktalarından biridir Aliexpress çünkü çok fazla çeşit var.

Şimdiden iyi alışverişler dileriz.

 

 

 

Reklam

Aliexpress Nasıl Bir sitedir ? için 2 yorum

 1. Yazıda zaten Aliexpress e ait olan en önemli özelliklerden bahsedilmiş. Bilmiyorum yazarın başından geçtimi ama bazı ürünlerde (Genelde Elektronik) gümrükte takılma söz konusu olabiliyor.
  Bu durumda panik yapmanıza gerek yok, ürünü kişisel kullanım için aldığınızı bildirerek gümrükten rahatlıkla çıkartabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın